Working Groups

Home / Working Groups
  1. Dato Rosli bin Jaafar (PDC)
  2. Daniel Lee (Thinkcity)
  3. Dr Jamil bin Jusoh (Malaysian Institute of Planners)
  4. Mohd Bazid Bin Abd Kahar (PDC)
  5. Mohd Khairi bin Mat Yasin (Plan Malaysia)
  6. Muhammad Hanif Bin Abdul Barik (PDC)
  7. Muhammad Hijas bin Sahari (GTWHI)
  8. Mustaqin Bin Alpi (BKT)
  9. Norliza binti Abdullah (Town Planning Dept,MBSP)
  10. Owee Boon Hwee (Plan Malaysia)
  11. Rexy Prakash Chacko (Penang Forum)
  12. Shahmi Azhan bin Md Salleh (MBPP)
  13. Tan Choo Eng (Malaysian Nature Society)
  14. Vishanthini Kanasan (CGSS)
  15. YB. Goh Choon Aik (ADUN Bukit Tambun – Town Planner)
  16. YB Jason H’ng Mooi Lye (ADUN Jawi)
  1. Ahmad Zabri bin Mohamed Sarajudin (MBSP)
  2. Ambika Devi A/P Daran (SUK)
  3. Arvind Poobalan (JKM)
  4. Azhar b Ahmad (Wakil JKKK Lahar Yooi)
  5. Baderul Amin bin Abd Hamid (Kejuruteraan, MBSP)
  6. Che Siti Noor binti Koh Poh Lee (NADMA)
  7. DSP Ahmad Hamdi bin Jamaludin (MKN)
  8. Hafiz bin Amirrol (MERCY Malaysia)
  9. Ir Bibi Zarina binti Che Omar (NADMA)
  10. Kapt. (PA) Muhammad Aizat bin Abdul Ghani (APM)
  11. Khirul Annuar B Shamsudin (MBSP)
  12. Khoo Boo Leong (Tzu Chi)
  13. Lp M. (PA) Mohd Fais Awaludden Bin Ismail (APM)
  14. Mohd Husaini Bin Saad (BPEN)
  15. Norliah bt Abdul Rani  (Wakil JKKK Lahar Yooi)
  16. Norliza Binti Abdullah (MBSP)
  17. Said Al Hudzari (MERCY Malaysia)
  18. Shahmi Azhan bin Md Salleh (MBPP)
  19. Sivabalan A/L Dhanabal (JKM)
  20. Ummu Umairah binti Azahari (PDT SPU)
  21. Wong Woon Keong, Simon (Tzu Chi)
  22. YB Cik Syerleena Bt. Abdul Rashid (ADUN Seri Delima)
  23. Yong Woo Soon (Kejuruteraan, MBPP)
  1. Ahmad Zabri bin Mohamed Sarajudin (MBSP)
  2. Amarjit Kaur (Business Council)
  3. Ar Serina Hijjas (MGBC)
  4. Aw Hooi Fang (PAM)
  5. Ar Loh Chiak Eong (PAM Norther Chapter)
  6. Catherine Chua (ATAP – Association of Tourism Penang)
  7. Dato Ray Tan Boon Teck (RayGoSolar)
  8. Hun Keng Kuan (TORAY Group)
  9. Ives Lee (RayGoSolar)
  10. Joyline Chai Nyuk Chuan (JCI Entrepreneur Metropolitan)
  11. Kedrick Koh Kah Keat (ATAP)
  12. Lee Lay Lin (Invest Penang)
  13. Loo Sze Ying (BPEN)
  14. Muhammad Izhan bin Abd Wahab (PELAPIS)
  15. Nur Shazwany Nazary  (Invest Penang)
  16. Negin Vaghefi (Penang Institute)
  17. Ong Wooi Leng (Penang Institute)
  18. Oon Lai Kuan (UPSP,BKT)
  19. Sri Mageswari A/P Patel (MBPP)
  20. Shahril Zamani bin Md Zain (BPEN)
  21. Yunidzar Hawani Adnan (Invest Penang)
  22. YB. Satees  A/L Muniandy (ADUN Bagan Dalam )
  23. Zaidi Md Akhir (PSDC)
  1. Giva Kuppusamy (GK Aqua SDN BHD/ Crops for the Future)
  2. Tan Choo Eng (M.N.S Penang Branch)
  3. Muhammad Izhan (PELAPIS)
  4. Zamri Ahmad (DOA PP)
  5. Teoh Shwu Jiau (WorldFish)
  6. Radin Firdaus Radin Badaruddin (USM)
  7. Ahmad Zaki (Veterinar)
  8. Afandi bin Abu Bakar (Veterinar)
  9. Negin Vaghefi (Penang Institute)
  10. Haji Najmudin bin Muhamad Zain (Kelompok Padi Kenanga)
  11. Haji Norani bin Hj Mohamad (Kelompok Padi Kenanga)
  12. Mohd Suhairi b.Ramli (JPS PP)
  13. Mohd Shahril Shah B. Mohamad Ghazali (MARDI)
  14. Amphai (JPS)
  15. Noraisyah bt Abu Bakar (DOF)
  16. Adam Bin Tajul Muraz (Pejabat YB Afif)
  17. Mohd Fitri (DOE)
  18. Abdul Hakim Nasharudin (BPEN)
  19. Zunita Zubir (CFF)
  1. Dr Foong Swee Yeok (MNS/USM)
  2. Dr Chuah Lai Fatt (Jabatan Laut Malaysia)
  3. Dato Rajoo (Ecoworld Bhd)
  4. Albert Wu (Ecoworld Bhd)
  5. Mubarak Junus (MBPP)
  6. Suriani Binti Lazim (JPS Pulau Pinang)
  7. Dr Alex Tilley (WorldFish)
  8. Abdul Hamid B Tahir (DOA Penang)
  9. Noraisyah Abu Bakar (Jab Perikanan)
  10. Lau Min Min (WWF Malaysia)
  11. Siti Haslinda Binti Hasan (MBSP)
  12. Kamariah Binti Ramli (MBSP)
  13. Katherine J Chua ATAP/T (Spice Garden)
  14. Mohd Zamzuri Bin Hussain (MBPP)
  15. Prof Dr Zulfigar Yasin USM (CEMACS)
  16. Hamid B Rais (LKIM)
  17. Joseph Teoh Boon Aun (Freedom Getaway AdventuresD)
  18. Azri (State Fishermen Association)
  19. Victor Andin (WWF)
  20. Beatrice Teoh (Freedom Eco Farm)
  21. Pn Nor Aslinda Awang (NAHRIM)
  22. En Fatah b Yaacob (DOE)
  23. En Hakim Manaff (JPS)
  24. En Nazri Ramli (DOE)
  25. Pn Nabilah bt Mohammed Yussof (DOF)
  26. Nurharlina Harun (Rapid Ferry)
  27. Wan Izatul Asma (INOS,UMT)
  28. Kanda Kumar (MNS)
  1. Ali Bin Ahmad (Penang Freight Forwarders Association)
  2. Ahmad Shahrin B Md Saad (JKR PP)
  3. Aliff Omar (Globetronics Sdn Bhd)
  4. Wan Nadia Kamarudin (Malaysian Green Technology Corporation)
  5. Mohd Azmi Abdullah (Rapid Bus Sdn Bhd)
  6. Joshua Woo (Penggerak Komuniti Muda)
  7. Nurul Asyikin Bt Abd Rahman (BPEN,PSUKPP)
  8. Tuti Azmalia Bt Azai (MBPP)
  9. Basri Umar (Frepenca)
  10. Cameron Kang (MBSP/Penang Forum)
  11. Katharine J Chua (ATAP/T Spice Garden)
  12. Shafida Azyanti Mohd Shafie (MBSP)
  13. Vishanthini Kanasan (CGSS)
  14. Jeffrey Chew (Penang Port)
  1. Dr. Yeong Siew Yan (MIP)
  2. Sofia Castelo (Think City)
  3. Mohd Syazwan Che Lah (PDC)
  4. Ir Yau Ann Nian (IEM Penang)
  5. Shahmi Azhan Md Salleh (MBPP)
  6. Syazirah Binti Nasir (Plan Malaysia @ Penang)
  7. Mohd Izad B. Yahya (Plan Malaysia @ Penang)
  8. Ar. Bee Sui Yeng (Malaysia GBC)
  9. Baylon Tham Wai Leong (MGBCNC)
  10. Mohd Hazren Bin Mohd Zahir (MBSP)
  11. Serina Hijjas (MGBC)
  12. Oon Lai Kuan (UPSP, BKT)
  13. Ar. Loh Chiak Eong (PAM NC)
  14. Ar. Tpr. Lee Siew Ang (PAM NC)
  15. Dato’ Teh Lay Kuan President (SDPP)
  16. Ooi Teik Hup (Society of Disabled Person Penang)
  17. Ruhizal Roosli (School of Housing , Building & Planning USM)
  1. Ruben Cortes (BFT/ WildAsia)
  2. Leo Choe Peng (IEM Penang)
  3. Prof. Hj Ismail Abustan (Water Security Cluster/ USM)
  4. Phang Wai Leng (Water Watch Penang)
  5. Marzila Muhamad Nor (BPEN)
  6. Zaidi Ahmad (Bangunan MBPP)
  7. Mohd Syukri Said (Kejuruteraan MBSP)
  8. Zulkifli Jahaya (BKSA PSUKPP)
  9. Mohd Khairuddin Rosli (BKSA PSUKPP)
  10. Mohd Sobirin Adnan Bin Amelrul Hashim (J. Kesihatan PP)
  11. Shiral Bin Sulaiman (SPAN W. Utara)
  12. Mohd Akmal Hassan (SPAN W. Utara)
  13. Mohd Razif Muhd Yusuf (Engineering Dept. MBPP)
  14. Mak Kok Yun (PBAPP)
  15. Lee Seng Hwai (YB Zairil’s Office)
  16. Mohd Suhairi Ramli (JPS PP)
  17. Thanabala (IWK)
  18. Mohd Fitri B. Mohd Mokhtar (DOE PP)
  19. Suffian B. Julmohamad (DOE PP)
  20. Prof Chan Ngai Weng (Water Watch Penang)
  21. Punitha Nook Naidu (Bluewater)
  22. Ir Chan Wah Cheong (IEM)
  23. Gerald Tan (Build For Tomorrow)
  1. Tan Chee Teong (MBSP – AM)
  2. Oh Chin Eng (Penang2030 unit)
  3. Nadhrah Kadir (SOC SC-USM)
  4. Sharul Nizam Shazaiff (MBSP)
  5. Mohamad Shukor Mat Lazim (DOSM)
  6. Anuar Kamac B. Sidin (DOSM Penang)
  7. Dr. Mohd Saiful Rizal Yusoff (BPEN)
  8. Joyline Chai (SJ Consultancy)
  9. Zaidi b. Ahmad (Kawalan Bangunan MBPP)
  10. Murali Ram (Think City)
  11. Ong Jing Cheng (MBSP Councillor)
  12. Ong Siou Woon (Penang Institute)
  13. Admad Zabri Mohamed Sarajudin (Crisis Management Department/ MBSP)
  14. Lee Khai Ern (Lestari/ UKM)
  15. Azraai b. Abu Bakar (DOSM, Penang)
  16. Ahmad Rizal Mohd. Hanapiah (BPSM, PSOU PP)
  17. Vishanthini Kanasan (USM)
  1. Sazlina Salleh (USM)
  2. Siti Munirah Mat Yunoh (FRIM)
  3. Benjamin Ong (Urban Biodiversity Initiative)
  4. Norizan Salim (PERHILITAN)
  5. Saw Leng Guan (Penang Botanical Garden)
  6. Darren Ng (Penang Global Tourism)
  7. Tan Choo Eng (MNS PG)
  8. Allen Tan  (The Habitat)
  9. En Muhammad Ezhar B Yusuf (Perhutanan)
  10. Sanja A/P Boon Kong (Perhutanan)
  11. Noraisyah bt Abu Bakar (Perikanan)
  12. Thary Gazi Goh (Urban Biodiversity Initiatives)
  13. Cho Ching Son  (MBPP JKB)
  14. Serina Hijjas (MGBC/ Hijjas Architect+Planners)
  15. Yap Jo Leen (Langur Project Penang)
  16. Izzah Hafizah Binti Johari (PERHILITAN)
  17. Nor Azmi Ahmad (KATS)
  18. Amarjit Kaur (BCSD)
  19. Justine Vaz (The Habitat Foundation)
  20. Dr Ahmad Zafir (The Habitat Foundation)
  21. Murali Ram (Think City)